همراه پر دردسر...

دردسراستفاده از تلفن همراه برای کودکان چه آسیب هایی دارد ؟
وقتی از مدرسه بر می گردد، گوشی اش را بر می دارد و شروع می کند به پیامک زدن و گشت و گذار در شبکه های اجتماعی مختلف. نه حرفی و نه سخنی. اگر هم از او بپرسیم، جوابی تلگرافی می دهد و تمام! غذایش هم که همیشه یخ می کند تا بالاخره رضایت بدهد و بیاید سر سفره. خودم هیچ که از این همه سکوت دارم افسرده می شوم، نگران خودش هستم که احساس می کنم دیگر دوست ندارد در جمع باشد... .
بیشتر ما والدین تلفن همراه داریم و فرزندانمان نیز دیر یا زود از ما می خواهند که برای آن ها هم گوشی تلفن همراه تهیه کنیم. در چنین وضعی، ما به این پرسش ها فکر می کنیم: فرزندانمان گوشی را برای چه می خواهند؟ اینکه بازی کنند؟ جلوی دوستانشان کم نیاورند؟ خیال خودمان راحت باشد که همیشه در دسترس ما هستند؟
امروزه این وسیله ارتباطی در کنار لوازم تحریر و دفتر و کتاب، از دیگر وسایلی است که فرزندان آن را از پدر و مادر خود مطالبه می کنند. این واقعت نه تنها خود یکی از آسیب های تلفن همراه است، بلکه ناآگاهی و نبود آموزش درباره نحوه استفاده درست از این وسیله در میان فرزندانمان، از مهم ترین علل افزایش و گسترش عواقب منفی این ابزار ارتباطی است.
 
آسیب های استفاده از تلفن همراه برای کودکان چیست؟
1. آسیب های جسمانی
امواج الکترومغناطیس این دستگاه برای کودکان کمتر از ده تا دوازده سال خطرناک است. تحقیقات بعضی از دانشمندان نشان داده است که ارتباطی احتمالی بین استفاده از تلفن همراه و ابتلا به برخی سرطان های مغز وجود دارد.
 
2. اختلالات خواب
کودکان و نوجوانانی که از این وسیله استفاده می کنند، در بسیاری اوقات به علت ردّ و بدل کردن پیامک یا حضور در شبکه های اجتماعی، در انتهای شب بدخواب می شوند. بسیاری از اوقات برای پاسخ دادن به پیام ها لازم است ذهن هوشیار شود و همین امر، موجب اختلال خواب می شود. این بدخوابی و بی خوابی در عملکرد روزانه آن ها تأثیرگذار خواهد بود.
 
3. کاهش تمرکز و افت تحصیلی
بسیاری از دانش آموزانی که تلفن همراه دارند، آن را با خود به مدرسه نیز می برند و سر کلاس درس غالباً یا بازی می کنند یا عکس و فیلم می بینند؛ بنابراین از توجه به درس باز می مانند و نمرات درسی آن ها کاهش می یابد و دچار افت تحصیلی می شوند. همچنین گاهی این بچه ها به علت استفاده مکرر از دکمه های گوشی، از درد مفاصل و انگشتان نیز شکایت دارند.

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 3 آبان 1396  ] [ 11:45 ق.ظ ] [ زارع-مرادیان ]

✴️حجاب یعنی وقار ✴️

دیدم که سنگ فرش های کوچه
پشت سرقدم هایت آب میریختندومدام
زیرلب زمزمه وارمیگفتند
احلی من العسل است حیای فاطمی اش
ای کاش مسیرش برسدبازبه ما
خوشبحالت بانو
آسمان هم به پابوسی جای پایت آمده

[ سه شنبه 2 آبان 1396  ] [ 07:53 ب.ظ ] [ زارع-مرادیان ]

چرا اهل‌بیت(ع) این‌قدر بر زیارت حسین(ع) تأکید کرده‌اند؟

اگر میلیون‌ها دلار برای کارهای مختلف فرهنگی خرج کنیم⬆️
یک‌درصدِ زیارت اربعین، فایده و اثر ندارد!
چرا اهل‌بیت(ع) این‌قدر بر زیارت حسین(ع) تأکید کرده‌اند؟
.
استاد پناهیان 

 

[ سه شنبه 2 آبان 1396  ] [ 07:51 ب.ظ ] [ زارع-مرادیان ]